ПРОФІЛАКТИКА ПОЛІОМІЄЛІТУ
ПРОФІЛАКТИКА ПОЛІОМІЄЛІТУ
(пам’ятка для населення)
Поліомієліт – це вірусне інфекційне захворювання, що уражує нервову систему і викликає повний параліч. Вірус проникає в організм через рот і розмножується в кишечнику. Симптоми захворювання: висока температура, втома, головний біль, нудота, регидність шиї та біль у кінцівках.
Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії. Виділення вірусу із глотки і з фекаліями починається вже в інкубаційний (прихований) період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Після появи перших симптомів захворювання вірус продовжує виділятися з фекаліями.
Чинниками передачі можуть бути забруднені випорожненнями харчові продукти, вода, предмети вжитку і аерозоль, контаміновані виділеннями із носоглотки.
Поліовіруси стійкі в навколишньому середовищі. Тривало виживають у випорожненнях -до 6міс., стічних водах - до 100 діб, річковій воді - до130 днів; на овочах, у молоці - до 3-4 місяців. За температури 370С вірус гине протязом 50-65 днів, при 500С -упродовж 30хв, при 600С - за 6-8 хв. Вірус гине під дією автоклавування, кипятіння, ультрафіолетових променів, а також хлорвмісних дезінфікуючих засобів.
Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації.
Щеплення проти поліомієліту входять до календаря профілактичних щеплень:
вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 і 6 місяців.
Два перші щеплення виконуються вакциною ІПВ (внутрішньомязова ін»єкція) – це інактивована вакцина з вмістом убитих вірусів поліомієліту, яка забезпечує присутність антитіл до вірусу у крові. Може використовуватись як моно вакцина, так і у складі комбінованих багатокомпонентних вакцин (проти кількох хвороб одразу);
- ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років.
Щеплення у віці від 6 міс і дальше зазвичай виконуються вакциною ОПВ (краплі у рот)- це жива вакцина, до складу якої входять живі ослаблені віруси поліомієліту трьох типів. Завдяки цій вакцині формується в тому числі й місцевий імунітет у кишківнику, що перешкоджає подальшому розповсюдженню вірусу. Це вкрай важливо для подолання спалаху хвороби.
Крім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно:
- додержуватись правил особистої гігієни (миття рук);
- свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням після миття під проточною водою ополоснути кип’яченою чи бутильованою водою.
Увага, шановні батьки!
Терміново звертайтесь за медичною допомогою, якщо у дитини, раніше не вакцинованої проти поліомієліту, спостерігається висока температура, головний біль, біль у горлі, м’язах та кістках, нежить, блювота, раптове порушення ходи).
Помічник лікаря-епідеміолога
Теофіпольського відділення
Хмельницького відділу
ДУ “Хмельницький ОЦКПХ МОЗ”
Ольга Марценюк