A A A K K K
для людей із порушенням зору
Теофіпольська селищна рада
Хмельницький район, Хмельницька область

Історична довідка про Теофіполь

     Вперше Теофіполь під назвою Камень, як одна із фортець опорних пунктів литовських феодалів на півдні Волині, згадується в дарчому акті великого князя литовського Вітовта від 20 липня (7 серпня за новим стилем) 1420 р.

     У XVI ст. Каменем володіли поміщики Чолганські, тому містечко стали називати Чолганським Каменем, щоб відрізнити його від інших однойменних населених пунктів. Пізніше в народі закріпилась назва Човган.

     Поміщик О. Синюта у 1681 році продав Човган польському магнатові гетьману краківському Станіславу-Яну Яблоновському, а згодом його успадкував син Олександр-Ян Яблоновський. Після смерті Олександра-Яна Чолганом володіла його дружина княгиня Теофілія Яблоновська. На місці старовинного замку вона спорудила розкішний палац. З метою поширення католицької віри поміщиця у 1736 році побудувала в Човгані костьол і двоповерховий монастир тринітаріїв.

     У 1739 році вона перейменувала Човган на Теофіполь, що у перекладі з грецької мови Теос означає Бог, а поль – місто.

     Отже, Теофіполь – це Боже місто, або, як записала княгиня у заповіті про перейменування від 30 січня 1739 році: «Богові миле місто». Саме Яблоновські перетворили Теофіполь на одне із кращих містечок на Волині.

     У березні 1923 р. Теофіполь став центром новоутвореного району. Почалася перебудова сільського господарства, перехід його на рейки колективного господарювання.

     У 1926 р. збудували маслозавод. З 1937 р. почала діяти державна електростанція. Також було споруджено злітний майданчик для літаків. Відкрито початкову і дві семирічних школи для дорослих.

     У 1933 р. в Теофіполі збудовано будинок культури. А у 1930 р. містечко радіофіковано.

     Мирне життя перервав напад гітлерівської Німеччини на СРСР. 5 липня 1941 р. гітлерівці штурмували Теофіполь, а 6 липня 1941 р. - захопили. Окупанти створили у містечку концтабір, куди зганяли населення. Згодом 277 юнаків і дівчат вивезли в Німеччину.

     4 березня 1944 р. війська Першого Українського Фронту, зокрема танкісти Українського Уральського добровільного танкового корпусу і частини 8 гвардійської стрілецької дивізії, разом з партизанами визволили селище.

     У післявоєнні роки почало розвиватися сільське господарство, відбудовувалися промислові підприємства, заклади охорони здоров’я, освіти, культури.

     У 1959 р. Теофіполь віднесено до селища міського типу.
     У 1973 р. був споруджений сирзавод. А у 1975 р. побудований цукровий завод, який увійшов до числа чотирнадцяти найважливіших будов республіки колишнього СРСР. Біля заводу виросло гарно впорядковане селище. Тут побудовані багатоквартирні будинки, індивідуальні будинки. В селищі цукрового заводу у 1994 р. збудовано православну церкву ім. Іоана Кронштадтського. У 2003 р. побудовано культурно-спортивний комплекс.
Головною вулицею смт. Теофіполь є вулиця Небесної Сотні (Леніна), на якій розташовані адмінприміщення, установи та організації району.

     На площі Героїв Майдану (центральна площа) селища на честь 200-ліття християнства і народження Ісуса Христа у 1993-2001 роках збудовано православний Свято-Покровський храм.

     В селищі також є інші храми та діють релігійні громади, саме:
• «ПАРАФІЯ «ПОКРОВИ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ» Української православної церкви - Київського патріархату;
• Українська греко-католицька церква;
• «Парафія Пресвятої Трійці Кам’янець-Подільської дієцезії Римсько-католицької церкви» Римсько-католицької церкви;
• Церква євангельських християн - баптистів;
• Християн віри євангельської-п’ятидесятників;
• Церква адвентистів сьомого дня;
• Юдейська релігійна громада

     У смт. Теофіполь побуд овано комбінат побутових послуг, продовольчі магазини, автовокзал, центральна районна лікарня, три загальноосвітніх школи І-ІІІ ст., три дошкільних навчальних заклади, аграрний ліцей, художня, музична школи, центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека.     

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь