День усиновлення. Як усиновити дитину в Україні

Дата: 30.09.2021 09:17

????День усиновлення. Як усиновити дитину в Україні

????З 2009 року в Україні 30 вересня щорічно відзначають свято Дня усиновлення, який запроваджено, "враховуючи суспільну значущість усиновлення в забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї, з метою підтримки та розвитку національного усиновлення".

????День усиновлення – це свято всіх усиновлювачів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів, що прийняли до своїх родин дітей, які за різних обставин втратили рідні сім’ї.

Хто підлягає всиновленню??

??Відповідно до українського законодавства, усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, яке здійснене на підставі рішення суду. Винятком є всиновлення дитини, що є громадянином України, але проживає за її межами, оскільки в такому випадку всиновлення здійснюється в консульській установі або дипломатичному представництві нашої держави.

Усиновленню підлягають діти, які перебувають на обліку як??:

??діти-сироти;

??діти, які позбавлені батьківського піклування;

??діти, чиї батьки дали згоду на всиновлення.

Усиновити можна дитину у віці від 2 місяців до 18 років. Крім виняткових випадків, коли за рішенням суду усиновити можна й повнолітнього, який є сиротою або позбавлений батьківського піклування до досягнення ним 18 років (згідно ч. 2 ст. 208 Сімейного кодексу).

Хто може всиновити дитину??

Законодавство України визначає коло осіб, які можуть бути всиновлювачами. Це:

??дієздатна особа, старша за 21 рік, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;

особа має бути старша за дитину не менш як на 15 років. У разі всиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж 18 років;

??подружжя;

??особи, які проживають однією сім'єю;

??якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, всиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

Хто не може бути всиновлювачем??

Усиновити дитину не можуть люди, які:

??обмежені у дієздатності або визнані недієздатними;

??позбавлені батьківських прав, крім випадків, коли ці права були поновлені;

??були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним з їхньої вини;

??перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

??зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

??не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

??страждають на хвороби, які входять до переліку затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України;

??є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

??мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів.

Як стати на облік потенційним усиновлювачам??

Облік громадян України, які постійно проживають на території України та бажають усиновити дитину, здійснює служба у справах дітей. Щоб стати на облік потенційним усиновлювачам потрібно подати:

??заяву про взяття на облік як кандидатів в усиновлювачі;

??копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу заявника;

??довідку про заробітну плату за останні 6 місяців або копію декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчену органами ДФС;

??копію свідоцтва про шлюб (якщо заявники перебувають у шлюбі);

??висновок про стан здоров'я кожного заявника;

??засвідчену нотаріальну письмову згоду другого з подружжя на усиновлення дитини (у разі усиновлення дитини одним з подружжя);

??довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС;

??копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.