Культорологічний проект "Україна Надзвичайна": 30 цікавих фактів про Україну
2021 рік багатий на особливі річниці як і трагічних сторінок нашої історії, так і тих моментів і видатних українців, якими ми пишаємося: цього року ми згадуємо 80-ту річницю Бабиного Яру, і 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи, 150-річчя Лесі Українки – особистості світового масштабу, 25-річчя Конституції.
І зовсім скоро святкуватимемо найважливіше свято кожного українця – День Незалежності України.
Тому в рамках культорологічного проекту «Україна надзвичайна» пропонуємо цикл дописів «30 неймовірних фактів про Україну»
Отож, сьогодні факт № 1
Автор першої у світі конституції — український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 р. його обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі — тільки в 1791 р.
Історична довідка:
5 квітня 1710 року біля містечка Бендери на зборах козацтва були прийняті «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького», написані гетьманом Війська Запорозького Пилипом Орликом та його сподвижниками Г.Герциком, А.Войнаровським.
Це є перша українська Конституція в сучасному її розумінні, яка пізніше дістала назву Конституції Пилипа Орлика і яка вважається однією з перших конституцій Європи.
Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.
«Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» складені як угода між гетьманом та Військом Запорозьким (народом України).
Конституція складається з преамбули та 16 параграфів, де сформульовані головні принципи побудови держави.
У першому параграфі «Пактів й Конституцій» розглянуто питання віри, заявлено про православ'я як панівну релігію в державі, а також про відновлення автокефалії. Другий параграф важливий тим, що чітко означив кордони держави, визначені Зборівським договором 1649 року. Гетьман був зобов'язаний оберігати територіальну цілісність країни. Принциповий характер має шостий параграф, де закладені основи управління та діяльності органів державної влади. Конституція певною мірою ґрунтувалася на ідеї поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Документ містить цілу низку привілеїв, які надавалися як певним соціальним групам, так і окремим містам.
Загалом документ пронизаний ідеологією обмеження повноважень Гетьмана та його найближчого оточення, кажучи сучасною політико-правовою мовою, необхідності боротьби з корупцією.