Дата: 07.03.2022 11:57

[UA, ENG below]

???????? У Міжнародному суді ООН розпочинаються слухання за позовом України проти Росії у справі щодо звинувачень в геноциді

На доручення Президента України Володимира Зеленського 7 березня делегація України представляє в Міжнародному суді ООН правову позицію в справі проти Росії, відповідно до Конвенції від 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Після Другої світової війни міжнародне співтовариство об’єдналося, щоб визнати два фундаментальні принципи: захист суверенних держав від агресії та захист людей від грубих порушень прав людини, зокрема вчинення геноциду.

Росія маніпулює міжнародним правом та, зокрему, згаданою Конвенцією, яка є фундаментальним міжнародним договором у сфері захисту прав людини, та використала її для збройної агресії проти України.

Сьогодні делегація України звертається до Міжнародного суду ООН з проханням призначити наступні запобіжні заходи у справі з метою припинення кровопролиття:

???? Російська Федерація має негайно зупинити розпочаті 24 лютого 2022 року військові дії на території України

???? Російська Федерація повинна невідкладно забезпечити, щоб будь-які військові та інші збройні підрозділи під її контролем чи впливом припинили участь у військових діях

???? Dmytro Kuleba: «Українська дипломатія продовжує боротися проти російських загарбників на всіх фронтах, у тому числі юридичному. Ми відстоємо не лише свою свободу та незалежність, але і весь міжнародний правопорядок. Міжнародний суд ООН має стати на бік України та невідкладно призначити запобіжні заходи: наказати Російській Федераціі негайно припинити бойові дії».

[ENG]

???????? The hearings under Ukraine's lawsuit against Russia in genocide case have been commenced at the UN International Court of Justice

On behalf of the President of Ukraine Volodymyr Zelensky, on March 7, the Ukrainian delegation presented a legal position in the UN International Court of Justice in the case against Russia, in accordance with the 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.

After World War II the international community came together in order to recognize two fundamental principles: protecting the sovereign states out of aggression and people’s defense from the rude violations of human rights, in particular against an act of genocide.

Russia manipulates by international law and, in particular, the aforementioned Convention, which is a fundamental international treaty in the field of human rights protection, and has used it for armed aggression against Ukraine.

Today, the Ukrainian delegation appeals to the UN International Court of Justice to impose the following precautionary measures in this case, in order to stop the bloodshed:

???? The Russian Federation must immediately stop the hostilities which have been started on the territory of Ukraine dated February 24, 2022

???? The Russian Federation must make sure immediately that every military and any other armed formations under its authority, supervision or influence stopped to engage the hostilities

???? "Ukrainian diplomacy continues to fight against Russian invaders on all fronts, including the legal one. We defend not only our freedom and independence, but also the entire international legal order. The UN International Court of Justice must stand with Ukraine and immediately impose precautionary measures: order to the Russian Federation to stop hostilities immediately" - said Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba.