5 стереотипів про волонтерство
Кожного року, 5 грудня, волонтери в усьому світі відзначають Міжнародний день волонтерів, заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй в 1985 році.
В рамках проведення інформаційної кампанії пропонуємо цікаву інформацію про волонтерство.
Волонтерство стрімко набирає популярності серед українців. Але, на жаль, через те, що не всі люди хочуть або мають можливість розібратись у питанні, виникають упередження, які не мають реальних підстав.
1. Волонтери — це безкоштовна робоча сила.
Волонтери справді працюють безкоштовно. Але варто озирнутися навколо, і ви побачите масу речей, зроблених саме волонтерами. Чудовим прикладом є відновлений волонтерами Зелений Театр в Одесі. У результаті їхньої роботи тисячі одеситів отримали змогу насолоджуватися новоствореним простором.
Волонтери витрачають власний час, вкладаючи сили у вирішення соціально важливих проблем. Тому вони, безперечно, заслуговують на повагу й таке ж ставлення, як і до штатних працівників.
Раніше я був в AIESEC. Там ти маєш робити купу роботи, несеш відповідальність, тебе критикують, вичитують за помилки… Загалом, це робота за яку тобі не платять грошей, але ти отримуєш досвід.
Волонтерство це, в першу чергу, причетність. Тут ти не ланка у компанії, а людина, яка отримує радість від своєї діяльності. У цьому і різниця між роботою і волонтерством — волонтерити люди приходять за емоціями.
Михайло Ковальчук, project manager
2. У волонтерів немає прав.
Мало хто знає, але права у волонтерів насправді є, і вони прописані у Законі України. Волонтери мають право на відшкодування збитків (наприклад, витрат на харчування, якщо діяльність триває більше чотирьох годин, витрат на проїзд до місця надання допомоги), на отримання повної та достовірної інформації про місце, час та умови волонтерської діяльності. Також, якщо ви студент та напрям вашої допомоги відповідає напряму вашої спеціальності, то це може бути зараховано вам як практика. А ознайомитись з повним переліком прав та обов язків волонтерів і волонтерських організацій можна тут: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3236−17#n145
3. Волонтерство — марна трата часу.
Не все вимірюється грошима. Волонтерство — це про можливості, набагато важливіші разового прибутку. А ще досвід і знайомства, набуті під час волонтерства, можуть стати в нагоді у різних життєвих ситуаціях.
4. Волонтерські організації - це секта.
Волонтерські організації, на відміну від сект, часто арелігійні й аполітичні. Вони побудовані на добровільній взаємовигідній співпраці, але ніяк не на маніпуляціях і вимаганні. Усі завдання волонтери виконують тільки за своїм бажанням, а замість обмежень отримують тільки можливості для саморозвитку.
5. Волонтерство пов'язане виключно з війною або збором грошей на вулиці.
Насправді, волонтерити можна в різних сферах. Кожен реалізовує себе по-різному. Наприклад, допомагає безпритульним, пенсіонерам чи хворим дітям, захищає права тварин чи підтримує еко-рух. Якщо ви фахівець у певній сфері, можна бути pro bono експертом. Окрім того, допомога волонтерів потрібна на різних заходах, фестивалях, конференціях.
Найкращий спосіб зрозуміти, що таке волонтерство насправді, – спробувати самому.