Хмельницьке РВ АМУ провело онлайн-консультацію для фінансистів місцевих рад
Хмельницьке РВ АМУ провело онлайн-консультацію для фінансистів місцевих рад
26 листопада на платформі «ЗУМ» відбулась онлайн-консультація для фахівців органів місцевого самоврядування. Тема: «Особливості бюджетного процесу -2022». До заходу долучилось понад 30 експертів із фінансових питань із сільських, селищних, міських рад, які є членами Асоціації міст України в Хмельницькій області.
Питання «Новації та можливі виклики для ОМС в держбюджеті на 2022 рік» розкрив консультант із бюджетних питань Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Гриневич.
Зокрема, він наголосив, що у проєкті Державного бюджету на наступний рік, що вже проголосований у першому читанні, враховано низку пропозицій Асоціації міст України, але не всі.
Так, Кабінету Міністрів України при підготовці проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» до другого читання необхідно:
- уточнити розподіл обсягу базової та реверсної дотації між місцевими бюджетами, враховуючи зміни чисельності населення територіальних громад, зміни у місцезнаходженні суб’єктів господарювання – платників податків та обсягів сплачених податків, підтверджених органами стягнення;
- розглянути можливість збільшення обсягу освітньої субвенції та уточнити розподіл такої субвенції між місцевими бюджетами з урахуванням зміни параметрів, що застосовуються при її розрахунку;
- передбачити на реалізацію загальнодержавної цільової соціальної програми «Питна вода України» на 2022-2026 роки» 1 млрд гривень;
- опрацювати питання належного фінансового забезпечення реалізації Указу Президента України від 18 червня 2021 року №261 «Про заходи підвищення конкурентоспроможності закладів охорони здоров’я та забезпечення додаткових гарантій для медичних працівників», передбачивши збільшення відповідних видатків проекту державного бюджету на 2022 рік (включаючи видатки на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення);
- визначитися щодо можливості збільшення, зокрема обсягу:
• субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження;
• субвенції на підтримку окремих закладів охорони здоров’я;
• субвенції на розвиток системи водопостачання в сільській місцевості;
• видатків на виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальної допомоги особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною,
• видатків на забезпечення пільгового проїзду у залізничному транспорті;
• видатків на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення та ін.
Юрій Гриневич коротко розповів про основні показники бюджету на 2022 рік та про видатки і доходи, які очікують на Хмельницьку область згідно із основним фінансовим документом.
Окремо зупинився на субвенціях, які наступного року запроваджуються вперше та тих, що будуть ліквідовані.
«Проблемні питання при складанні місцевих бюджетів на 2022 рік» охарактеризував Сергій Ямчук, начальник фінансового управління Хмельницької міської ради.
У своєму виступі він ще раз наголосив, що багато ризиків для місцевого самоврядування містить пов’язаний із проєктом Державного бюджету на 2022 рік законопроєкт змін до Бюджетного кодексу (№6062). Особливу увагу приділив роз’ясненню норми, що передбачає Зарахування до держбюджету доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності (зміни до Прикінцевих та перехідні положень): «Законопроєкт № 6062 пропонує 70% надходжень від викупу земельних ділянок комунальної власності зараховувати до держбюджету. Такі ініціативи є неприпустимими. Їх наслідками стане значна втрата місцевими бюджетами частини доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності» - наголосив Сергій Ямчук.
Також експерти наголосили, що перед усіма ОМС зараз стоять однакові виклики: ціни на енергоносії для комунальних установ, нестача освітньої субвенції, відсутність фінансування делегованих державою повноважень та багато іншого. Окремо зупинились на важливості збільшення відсотка ПДФО для місцевих бюджетів. Адже саме цей ресурс зможе покращити фінансову спроможність громад та дозволить наповнити бюджет.
Запис онлайн-семінару можна переглянути на сторінці Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України в мережі Фейсбук.